Le Parkour - A szabadfuts mvszete
Aki ltta a Luc Besson ltal rendezett Yamakasi – A modern idk szamurjai cm filmet, annak emlkezetben biztosan elevenen l a hztetkn ugrl, falakon futkos s rendrket kicselez fiatalok ltvnya. Igaz, hogy a forgatknyv r ltal meglmodott trtnet pusztn a kpzelet szlemnye, a sport azonban valban ltezik, a neve: le parkour.
A le parkour, vagy egyszeren csak parkour elnevezs utcai extrm sport ’feltalljaknt’ ltalban a francia David Belle-t szoks emlegetni. Az 1980-as vek vge fel David, akinek desapja hivatsos katona volt, egy olyan sport magvait vetette el, amely nem sokkal ksbb nemzetkzi mreteket lttt. A fiatal Belle-t hatrtalan szabadsg szeretete vitte ki az erdbe, ahol naphosszat fejlesztette atltikai kpessgeit. Amikor apja gy dnttt, Prizs egyik klvrosba kltznek, Davidnek azonnal igazodnia kellett a vrosi krnyezethez.
Belle nhny vvel ksbb tallkozott Sebastien Foucan-nal (gyakorlatilag k ketten ’talltk ki’ a parkourt) s mg nhny ms fiatallal egytt megalaptottk a Yamakasi klnt.
2001-ben a francia filmrendez, Luc Besson filmet ksztett a sportrl, amely a magyar mozikba Yamakasi – A modern idk szamurjai cmmel kerlt. A filmben, melynek sztorija nem a valsgon alapszik, egy csapat traceur (gy nevezik magukat a parkourt gyakorlk, magyarul kb. szabadfutk) a fszerepl. Egy fiatal fi megsrl, mikzben prblja utnozni ket s film htralv rszben a srcok a fi mttjre gyjtenek pnzt, mgpedig betrssel s lopssal. Ehhez termszetesen felhasznljk a parkourban szerzett gyakorlatukat is. Belle-nek s mg nhny ms futnak nem tetszett, ahogyan a sportot brzoltk a filmben, ezrt kilptek a Yamakasi klnbl s j csapatot alaktottak, Les Parkouristes nven. A sport zletesedse szaktshoz vezetett Belle s Foucan kztt is.
Belle a kvetkezkppen fogalmazza meg a parkour lnyegt: ’az ember tjba kerl akadlyokat felhasznlva ugrsokat s akrobatikus mozdulatokat bemutatni… mindenben ott kell lennie a sebessgnek, a grdlkenysgnek, a szprzknek s az eredetisgnek.’. Msok gy gondoljk, a parkour tbb, mint puszta sport, benne van a szabadsg, a szles ltkr s egy egyedi letstlus filozfija is. A mdia ltalban ’vrosi akadlyfuts’-knt, vagy ’szabadfuts’-knt emlegeti a parkourt.
A parkour elsdleges clja, hogy a sportol olyan ’futst’ vigyen vghez, melynek sorn az akadlyok sorozatt kreatv, akrobatikus s grdlkeny mdon kzdi le. Az ilyen futsok ltalban ugrsokbl, szaltkbl s falfutsokbl llnak, de az egyetlen igazi hatrt csak a szabadfut kreativitsa jelenti.
Veszlyes?
A parkour pont annyira veszlyes, mint brmilyen ms sport. Ez azt jelenti, hogy akkor veszlyes, ha nem megfelelen csinlja valaki s nem figyel a biztonsgra. A parkourban benne van az, hogy egy fut megsrlhet, ha valami olyasmit prbl meg, amit nem kellene. A sport egyik alapvet szablya, hogy a fut soha ne prbljon meg olyasmit, amirl nem tudja biztosan, hogy kpes vgrehajtani. A lnyeg a gyakorls s a sajt kpessgeink, hatraink pontos ismerete. A legtbb srls, ami parkour kzben ri az embert, ltalban a bemelegts s a nyjts hinybl fakad. Olyan eset is elfordult mr, hogy a futk gy hajtottal vgre ugrsokat, hogy nem tudtk elre, hova fognak rkezni. Ezt mindig el kell kerlni, ahhoz, hogy minimalizlhassuk a kockzatot, pontosan ismerni kell az tvonalat.
Hogyan kezdjem el?
A legtbb traceur ltalnos ernlti edzssel kezdi, hiszen a megfelel kondci elengedhetetlen. Amikor ez megvan, el lehet kezdeni megtanulni alapvet mozdulatokat s technikkat (pl. PK roll – guruls, a nagyobb ugrsoknl az tkzs energijnak elnyelsre). A futk gyakran edzenek egyedl, de ahogy a sport egyre npszerbb lesz vilgszerte, a csapatok, klnok is szaporodnak.
Kinek val ez?
korosztly krben a legnpszerbb s azok, akiknek van valamilyen kzdsportos mltja, ltalban jobban rdekldnek. Ahogyan a parkour terjed s n a npszersge, egyre vltozatosabb lesz Minden, ami a sporthoz kell, egy kis tr, hogy tudj gyakorolni s egy pr edzcip. A parkourt nk s frfiak egyarnt zik, az let minden terletrl. A sport ltalban a 14-30 ves azoknak a kre is, akik rszt vesznek benne.
Illeglis? - Nem!
A parkour nem ms, mint a vrosi testgyakorls egy formja. Nhnyan a mltban flrertelmeztk a dolgot (amihez persze a Yamakasi cm film is hozzjrult) s gy lltottk be a sportot, mintha az lenne a lnyege, hogy egyenes vonalban eljuss A-bl B-be s mindent, ami az utadba kerl, akadlynak tekints. Ha ezt valaki tnyleg gy csinlja, annak persze meggylhet a baja a trvnnyel, pldul birtokhborts miatt.
Sokan csinljk a parkourt nyilvnos helyeken, de legtbb fut ltalban kevsb lakott terleteken, pldul klvrosi parkolkban, edz.
A parkourban teht benne van az illegalits lehetsge, de nem jobban, mint mondjuk a teniszben. Ha teniszezni akarsz, nem felttlenl kell ezt valaki msnak a rovsra tenni, hasonlkppen, ha edzeni tmad kedved, nem kell birtokhbortnak lenned. Egybknt pedig a lakhzak legtbbjnek krnyke egybknt sem felel meg a parkour cljaira.
Parkour
A parkour ( rvidtve pk) vagy franciul: l’art du dplacement (a mozgs mvszete) egy tevkenysg ami clzottan egy pontbl a msikba val eljuts, a lehet leggyorsabban, legtechniksabban, fknt az emberi test kpessgeit, adottsgait kihasznlva. Eredetileg „szembejv” akadlyoknl nyjt segtsget, amik brmik lehetnek a krnyezetnkbl – a ldktl kezdve a kvekig, rcsokig vagy falakig – s mind teremben mind utcai krnyezetben lehet gyakorolni, csinlni. A parkourosokat traceurs-nek lnyok esetben traceuses-nek nevezik.
A parkour egy olyan fizikai tevkenysg amit nehz kategorizlni. Sokszor sportnak vagy extrm sportnak nevezik, br nincs rott szablya, nincs benne csapatmunka (vagy csak nagyon ritkn) nincs formai kvetelsek. A legtapasztaltabb parkourosok gy tekintenek a parkourra mint egy harcmvszetre. Ahogy a REFO is mondja : „a parkour lnyege, hogy gy juss t az akadlyokon mintha vszhelyzet lenne (ezrt is nevezik pran mg a menekls mvszetnek is ) Prblsz olyan ton mozogni a tged krlvev krnyezetben, hogy a lehet legnagyobb elnyhz juss valakivel vagy valamivel szemben, ldzve vagy meneklve elle.
A parkour jellegzetessge a hatkonysg. A parkour mveli nem egyszeren olyan gyorsan ahogy tudnak, hanem olyan kzvetlenl, hatkonyan is kell, hogy mozogjanak amennyire csak lehet. Sokan keverik a freerunnin-gal ami nagyobb hangslyt fektet a szabadsgra s a kreativitsra. Mindazonltal valban nagyon hasonlak. A hatkonysgba beletartozik a srlsek elkerlse is, mind rvid ill. hossz tvon, ahogy a mott is mondja : „être et durer” ( lenni s fennmaradni ). Azok akik mr elg tapasztaltak is gy gondoljk hogy jobb elkerlni a srlseket
Terminolgia
A parkour-t David Belle, s a bartja Hubert Kound “definilta”. A “Parcours du combattan” a klasszikus akadlyplys katonai kikpzsi mdszerbl ered.
A Traceur s Traceuse szavak a francia tracer szbol szrmaznak ami szabad fordtsban annyit jelent, hogy haladni.
Trtnet/Kialakuls
Az els vilghbor eltt, a francia George Hbert krbeutazta a vilgot. Az afrikai ltogatsa sorn lenygzte a fizikai kidolgozottsg, tapasztaltsg amikkel a benszltt npeknl tallkozott.
- „A testk hajlkony volt, izmos s ellenll pedig soha nem edzettek csak a termszetben ltek”… /George Hbert/
1902. mjus 8. San Pierreben, Martiniqueben llomsozott mikor kitrt egy vulkn. Hbert menekls kzben tbb embert is megmentett. Ez az lmny mly benyomst tett r s megerstette llspontjt miszerint az atletikus kpessgeket btorsggal s nzetlensggel kell vegyteni.
gy inspirlva testnevel tanr lett a Reims-i kollgiumban Franciaorszgban. Meggyzte az igazgatsgot a sajt testnevelsi mdszerrl, miszerint „ a mdszeres, sszpontostott s folyamatos mozgs gyerekkortl felnttkorig rengeteg elnnyel jr: ltvnyos testi fejlds, jobb szervi ellenlls. Ez fejleszti az alapvet mozgsfajtkat ( futs, stls, ugrs, mszs, dobs, emels, vdekezs, szs) valamint az egyenslyrzket, mindssze egyfajta befektetett energival ami mindezekre kihat, s kialakt egy nzetlen, szerny moralitst.
Hbert a „termszeti mdszerben” tz csoportot hozott ltre : stls, futs, ugrs, mszs, quadropedlis mozgs, dobs, emels, egyenslyozs, nvdelem, szs amik hrom f csoport rszei:
- Energetikai rtelem : energia, akarater, btorsg, higgadtsg s hatrozottsg.
- Morlis rtelem : jindulat, segtkszsg, becslet s becsletessg.
- Fizikai rtelem : az izmok s a lgzs
Az els s msodik vilghbor alatt Hbert folytatta a tantst s a francia katonai oktats s kikpzs egyik alapvet fejlesztv vlt. Hbert egyike volt az els parkourosoknak. Egy svjci mrnkkel kidolgoztak egy akadlyplyt.
Forrs: fpteam.gportal.hu
|